Google Mobile First Index - Bude se Váš web nadále indexovat?

25. 3. 2021

2 min. čtení

Google už pátým rokem preferuje indexaci mobilní verze webu. Všechno to začalo už v roce 2016 oznámením mobile first indexingu. Nyní, v březnu 2021, přichází s velikou a důležitou změnou - indexovat se budou pouze weby přizpůsobené pro mobilní zařízení.

Google Mobile First Index - Bude se Váš web nadále indexovat? 1

Co to je indexace?

Nejdříve si řekněme, co to ta indexace vlastně je. Každý vyhledávač (seznam.cz, google.com apod.) má své boty, kteří prochází weby a ukládají je do databáze. Do té se dostanou stránky, které vyhledávač považuje za užitečné a hodnotné. To znamená, že třeba z 50 produktů se stejným popisem si vyhledávač uloží jen některé z nich. Ostatní produkty se indexovat nebudou, a proto se také nebudou zobrazovat ve vyhledávání.

Google používá 2 druhy botů. Boty pro mobilní verzi a boty pro desktopovou verzi webu. Dříve Google používal jen desktopovou variantu, ale právě od roku 2016 preferuje mobilní a nyní už si vystačí pouze s ní. Od března 2021 začne vyhledávač indexovat pouze weby, které jsou přizpůsobené pro mobilní zařízení. A to jak responzivní, dynamické, tak i weby s mobilní verzí (často jako m.domena.cz).

To v jednoduchosti znamená, že web bude procházet a indexovat Google jen na mobilních zařízeních. Weby, které nejsou připraveny pro mobilní zařízení, budou z indexování vynechány. Také veškerá část obsahu, která je dostupná pouze na desktopové verzi, bude pro vyhledávač nedostupná.

Aktuálně se tedy už nebudeme bavit o mobile first index, ale o mobile only index.

Proč se k tomuto kroku Google odhodlal?

Porovnávali jste někdy čas strávený na mobilu či tabletu s počítačem? Pokud se nad tím zamyslíte, tak bude zcela určitě dominovat mobilní zařízení. No a to je odpověď. Jak plyne čas, tak lidé čím dál více času tráví na mobilních zařízeních, více zde čtou a vyhledávají. Procento těchto lidí se každým rokem zvyšuje a Google se přizpůsobuje.

Co to pro Vás znamená?

Aktuálně je již většina webů přizpůsobená pro mobilní zařízení, dle Googlu až 70 % webů přešlo na mobile first indexaci. Jak to můžete ověřit? Jednoduše - stačí použít utilitu od Googlu - Google Search Console. Přihlaste se do nástroje, zvolte požadovanou doménu a proklikněte se do sekce Nastavení. V dolní části reportu uvidíte, jestli a kdy přešel web na mobilní indexaci.

Je váš web responzivní? Snadno si to ověříte v šikovném testovacím nástrojiCo když ale chcete zkontrolovat celý web, ne jen konkrétní URL? Zde opět pomůže Google Search Console. Stačí jít do sekce Použitelnost v mobilních zařízeních a uvidíte, které stránky vykazují jaké problémy. Ty pak zadejte programátorům.

google search console

Pár slov na závěr

Pokud si nevíte s čímkoliv rady, kontaktujte svého webmastera. A pokud stále ještě nemáte web přizpůsobený mobilním zařízením, tak byste o tom měli začít uvažovat. Nicméně nepanikařte, pro většinu webů se od března nic nemění. 🙂

Zpět na blog
Tomáš Michalčík
Tvořím moderní a funkční
webové stránky.
© 2021 Tomáš Michalčík. Všechna práva vyhrazena.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram